تبلیغات
مطالب سایت رندوم - آیا با فیس بوک (Facebook) آشنا هستید؟

آیا با فیس بوک (Facebook) آشنا هستید؟

دوشنبه 5 مهر 1389  04:44 ق.ظ

حتماً تا بحال با فیس بوک (Facebook) آشنا شده اید.سایتی که چند وقتی است که با استقبال فراوان ایرانی ها روبرو شده،  به گونه ای که هم اکنون در رتبه بندی Alexa ایران در رده ی چهارم قرار دارد که این نشان دهنده ی پر بیننده بودن این سایت می باشد. اما برای آن دسته از دوستانی که هنوز با این سایت آشنایی چندانی ندارند، شما را به خواندن مطلب زیر که برگرفته از سایت پربار خانم آناهیتا دانشور است و خیلی ساده فیس بوک را تعریف کرده اند، دعوت می کنم:

 درود
حتما نام Facebook را شنیده‌اید و یا شاید در آن کاربری هم ایجاد کرده‌اید اما سر از کارش در نیاورده‌اید!؟
شاید هم سوالی در ذهنتان باشید، سوالی شبیه این که «فیس بوک چه چیزی دارد که آن را تا این حد معروف ساخته؟»

کمی در مورد فیس‌بوک:
فیس‌بوک یک پلتفرم است. (ببخشید قرار بود ساده بنویسم!)
فیس بوک زندگی است! از کارهای یک شبکه اجتماعی تا کار روی پروژه‌های اینترنتی و … در آن امکان‌پذیر است.
شما در فیس‌بوک دارای یک صفحه شخصی هستید. می‌توانید گروه تاسیس کنید و یا در گروه‌های دیگر عضو شوید. می‌توانید برای خودتان آلبوم عکس بسازید آن هم بدون هیچ محدودیتی!
می‌توانید دوستانتان را انتخاب کنید و به لیست دوستانتان اضافه کنید.
می‌توانید برای یک هنرمند یا یک وبسایت و یا وبلاگ خودتان و شاید هم برای کالایی که تولید می‌کنید صفحه مجزا طراحی کنید تا دیگران و یا بهتر است بگوییم طرفداران (خریداران) هم در آن صفحات ثبت شوند و پیشنهاد و انتقاد و…
و بسیاری امور دیگر که کمابیش در سایت‌های دیگر هم دیده می‌شود.
خوب تا اینجا که چندان نوآوری در آن دیده نمی‌شود، پس چه چیزی فیس‌بوک را انقلابی تا این حد ساخته است؟
آیا جمع‌آوری بسیاری امکانات در یک مکان؟
- خیر!

فیس‌بوک یک پلتفرم است! (ببخشید دوباره رفتم به فاز مزیدی!)
وجه تمایز فیس بوک با دیگر سایت‌ها در اپلیکیشن‌هایی است که شما می‌توانید از آنها استفاده نمایید. یعنی برنامه‌های کوچکی که توسط دیگران ساخته شده و شما می‌توانید آنها را روی صفحه خود نصب کنید و یا آنها را از صفحه خود پاک و یا مدیریت کنید. (فعلا استفاده کنید تا بعدها خودتان هم بسازید.)
این یعنی چه؟ یعنی ارتباطی بین فیس‌بوک شما و هرآنچه شما نیاز دارید. برای مثال اپلیکیشنی برای نمایش مطالب وبلاگ شما در صفحه‌تان و یا نمایش هرآنچه به نظرتان می‌آید. اپلیکیشنی برای لیست کردن آخرین موزیک‌هایی که گوش داده‌اید و یا در حال گوش دادن هستید. اپلیکیشن‌های بازی، آرایش، ارتباط با هاست شما برای نمایش فایل‌های مورد نظر و یا چه بهتر که از طریق فیس‌بوک فایل‌ها را آپلود کنید.
و از تاثیرگذارترین اپلیکیشن‌ها، اپلیکیشن‌های کمک‌های مردمی به منظورهای بشردوستانه است.
خلاصه اینکه شما می‌توانید از فیس بوک (Facebook) مانند کامپیوتر شخصی خودتان استفاده کنید. برنامه‌هایی روی آن نصب کنید و یا آنها را از روی سیستم خودتان پاک کنید. عکس‌ها را ویرایش کنید، موزیک گوش دهید و ویدئو ببینید؛ فایل ارسال کنید؛ بازی کنید؛ کمک کنید؛ در گروه‌ها عضو شوید؛ از اشتراکات دیگران استفاده کنید؛ دوست جدید پیدا کنید؛ از گروه‌های بشردوستانه حمایت کنید؛ حمایت مالی از گروهی انجام دهید؛ فال بگیرید؛ قرآن بخوانید؛ برنامه اذان درست کنید؛ ایده‌هایتان را روی اینترنت بیاورید …

این هم خلاصه‌ای از امکانات و مزایای Facebook
راستی شما خبردارید چه اشخاص معروفی در فیس بوک حضور دارند؟ می‌دانید بسیاری از هنرمندان، مجری‌های شبکه‌های مختلف، روزنامه‌نگاران، خوانندگان و بازیگران، سیاسیون و … در فیس‌بوک صفحه شخصی دارند و شما می‌توانید آنها را به عنوان یک دوست به دوستانتان اضافه کنید؟

کار با فیس‌بوک گرچه بسیار آسان است اما برای شروع باید تمرین بیشتری انجام داد تا با حال و هوای آن آشنایی بیشتر پیدا کنید.
امیدوارم شما را در فیس‌بوک ببینم.


نکته: آن بخشی که از مطلب بالا با رنگ آبی مشخص شده است، به بحث امروز ما نیز مربوط می شود……

امیدوارم که بحث بالا برای شما و شروع کار شما با فیس بوک کافی باشد. اما همانگونه در مطلب خانم دانشور گفته شد، در این سایت برنامه های (Apps) گوناگونی وجود دارند که امکانات شما را درون فیس بوک افزایش می دهند. حال سایت selectcourses یک لیست ۱۰۰ تایی از برنامه های پر کاربرد و مفید فیس بوک را برای شما معرفی کرده است، که مسلماً بعضی از این برنامه ها می تواند مورد توجه و استفاده ی شما قرار گیرد. این سایت به خوبی برنامه های فیس بوک را در دسته بندی های مختلفی شامل ارتباطات اجتماعی، اسناد و اشتراک گذاری، عکس ها، رتبه بندی، اطلاعات و تحقیقات، گروه ها، سازمان ها، زبان، خرید و فروش، بازی و…. تقسیم کرده است. البته تمام برنامه های معرفی شده غیر ایرانی هستند، ولی مسلماً بسیاری از همین برنامه ها مورد استفاده ی شما قرار خواهد گرفت. بهتر است انتظار را برای شما به سر رسانم، پس برای مشاهده ی برنامه ها به صفحه ی زیر مراجعه کنید:

http://www.selectcourses.com/blog/2009/100-awesome-facebook-apps-for-productivity-and-learning

برگرفته از سایت کمک رایانه